HarmonyCentrum decor5
HomeMasážeMyofasciálna masáž

Myofasciálna masáž

Myofasciálna masáž je technika uvoľňovania a naťahovania šľách a svalov stláčaním bodov čím sa eliminuje bolesť a svalové napätie. Masáž pozostáva z ischemickej kompresie, stláčania tzv. spúšťových bodov (body, ktoré sú zdrojom bolesti a dysfunkcie svalov) a z masáže postihnutých svalov za účelom odstránenie lokálnej kontrakcie (skrátenia) a napätia svalových vlákien.
Myo znamená sval a Fascia je obal (latinsky fascia = páska, popruh, obväz), teda časť spojivového tkaniva, ktoré obaľuje svaly, kosti, kĺby, nervy a krvné riečište, všetky vnútorné orgány, ako aj mozog a miechu.

Tento obal je zložený z dvoch typov vlákien:

  • kolagenové bunkové vlákna, ktoré sú veľmi tuhé a majú malú elasticitu
  • elastické vlákna, ktoré sú veľmi dobre roztiahnuteľné
Pomalým natiahnutím zatuhnutej fascie s použitím hániek a predlaktia sa vyvíja tlak, ktorým sa terapeut pomaly prepracováva vrstvami fascií až kým sa nedostane k tkanivám uloženým hlbšie. Naťahovaním fascií a celého myofasciálneho systému sa môže zmeniť spôsob držania tela.
Táto terapia má schopnosť ovplyvniť každý sval, kosti, nervy, krvné cievy, orgány a bunky v tele.

Pri ošetrení sa stláčajú takzvané spúšťacie body (ako zdroj bolesti a dysfunkcie svalov, ktorá sa šíri ďalej do celej zóny prináležiacej k príslušnému bodu) a masírujú sa postihnuté svaly, aby sa odstránili lokálne skrátenia a napätia svalových vlákien.