HarmonyCentrum decor5
HomeMasážeLymfatická masáž

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž (lymfodrenáž) je jemná masážna technika, pri ktorej miernymi, presne definovanými ťahmi a hmatmi, a jemným tlakom na povrch tela sa aktivujú lymfatické cievy. Táto masáž vďaka zlepšeniu prúdenia miazgy (lymfa) prispieva k odvádzaniu nečistôt z krvi. Lymfatický systém odvádza z tkaniva tekutiny, bielkoviny, cudzorodé a škodlivé látky, a vracia ich do krvi. Tým dochádza k zmenšeniu opuchov a telesného objemu vôbec, ako aj k celkovému prečisteniu organizmu.

Lymfa necirkuluje v tele primárne vďaka činnosti srdca, ale jej plynulý tok zaisťuje tlak svalov pohybového ústrojenstva.  Okrem dýchania majú na správnu funkciu lymfatického systému vplyv i pitný režim a drženie tela. Pomocou tejto jemnej techniky je možné telo zbaviť otokov a vyriešiť tak zdravotné problémy, ktorým by klasická športová masáž (športovo-rekondičná) skôr uškodila. Lymfatická masáž posilňuje celkový imunitný systém a v poslednej dobe je populárne najmä jej využitie v boji proti celulitíde, tzn. odstraňovanie celulitídy.

Lymfatická masáž je však o uznávaná liečebná metóda s širšími možnosťami využitia, napríklad:

  • liečenie chronických otokov
  • zmiernenie nepriaznivých následkov po odstránení lymfatických uzlín (tzv. slonia ruka)
  • pomáha pri unavených, ťažkých nohách a kŕčových žilách
  • spevnenie brušného svalstva
  • zlepšenie celkovej kondície
  • výborne pôsobí proti stresu a únave

Terapeut by sa mal zajímať o klientov zdravotný stav, spôsob života a stravovacie návyky. Rovnako by mal klienta najprv zmerať a zvážiť, až následne stanoviť postup a počet masáží, prípadne ďalších procedúr.